Rotawirusy: powikłania po szczepieniu. Jak przebiega szczepienie na rotawirusy?

Czym jest infekcja rotawirusowa? To koszmar wielu rodziców, ale przede wszystkim ich dzieci. Jak się bowiem okazuje, to właśnie rotawirusy są jedną z najczęstszych przyczyn ostrej biegunki zakaźnej u niemowląt i dzieci do 5. roku życia. Najczęściej na infekcje rotawirusowe narażone są dzieci między czwartym a 24 miesiącem życia – niestety to te najmłodsze zdecydowanie najgorzej i najciężej znoszą rotawirusy, jako że ich organizm jest szczególnie narażony na odwodnienie. To z kolei jest z reguły pokłosiem wymiotów oraz biegunki, czyli dwóch spośród najpopularniejszych objawów każdej infekcji rotawirusowej. Przynajmniej trochę może pomóc szczepienie na rotawirusy. Nie jest ono co prawda obowiązkowe, dlatego też nie wszyscy rodzice zdecydują się zaszczepić swoje pociechy przeciwko rotawirusom, lecz ten wydatek kilkuset złotych to coś, co powinniśmy zdecydowanie przemyśleć.

Szczepienie na rotawirusy nie zagwarantuje nam bynajmniej tego, że dziecko nigdy się nie rotawirusami nie zarazi. Tak się czasem zdarza, lecz najważniejszym zadaniem szczepionki jest przygotowanie organizmu na walkę z infekcją, dzięki czemu w zdecydowanej większości przypadków przebieg choroby u zaszczepionych dzieci jest stosunkowo łagodny.

Czy warto wykonać szczepienie na rotawirusy?

Sama szczepionka podawana jest doustnie, co z pewnością jest sporym plusem, gdyż dziecko nie musi przyjmować kolejnej igły. W szczepionce znajdują się żywe, osłabione cząstki wirusa, a szczepienie składa się z 2-3 dawek, które podaje się w odstępie co najmniej czterech tygodni. Trzeba pamiętać o tym, że nie powinno rozpoczynać się szczepień po 24. tygodniu życia dziecka – zaleca się podanie pierwszej dawki przed 12. tygodniem życia, a ostatniej najpóźniej do 32.

tygodnia. Szczepionki na rotawirusy można stosować razem z innymi szczepieniami, które zawarte są w Programie Szczepień Ochronnych. Jeśli chodzi o przeciwwskazania to prócz samej granicy wieku (powyżej 24. tygodnia życia niemowlaka) szczepionki nie powinno podawać się dzieciom, które mają poważne zaburzenia w układzie odpornościowym albo przebyte wgłobienie jelita. Z reguły dzieci dobrze przyjmują szczepionkę na rotawirusy. Powikłania po szczepieniu mogą się jednak niekiedy pojawić i są to przede wszystkim podwyższona temperatura, biegunka czy wymioty, ale też brak apetytu i łaknienia. Jest to oczywiście efekt tego, że w szczepionce do organizmu dziecka dostają się osłabione cząstki wirusa.