Rotawirusy u dorosłych – czy to możliwe? Kogo mogą zaatakować rotawirusy?

Nie ma żadnych wątpliwości, że rotawirusy to jeden z najczęstszych powodów ostrej infekcyjnej biegunki u dzieci. Najbardziej narażone są przede wszystkim niemowlaki, dla których tego typu choroba może być w szczególności niebezpieczna, jako że ich małe organizmy bardzo szybko mogą się odwodnić. Odwodnienie organizmu powodowane jest przez najczęstsze objawy rotawirusów, do których należą nie tylko biegunka, lecz również wymioty. Wszystko to sprawia, że chory traci bardzo dużo płynów i elektrolitów. Ale czy rotawirusy mogą atakować tylko dzieci? Jak się okazuje, niekoniecznie, choć to oczywiście niemowlęta oraz małe dzieci (do 5. roku życia) stanowią największy procent zachorowań.

Niektórzy mogą nigdy przechodzić przez infekcję rotawirusową, podczas gdy inni nawet już w dorosłym życiu będą się zmagać z rotawirusami. W grupie zagrożonych są bowiem nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe, w tym przede wszystkim osoby starsze oraz wszyscy ci, którzy mają deficyty odpornościowe. W przypadku dorosłych infekcja rotawirusowa na szczęście często ma przebieg bezobjawowy, choć oczywiście nie jest to reguła. Każdy dorosły powinien więc wiedzieć, w jaki sposób walczyć z rotawirusami.

Jakie sposoby na rotawirusy u dorosłych? Jak walczyć z infekcją rotawirusową?

Dorośli z reguły łagodnie przechodzą przez infekcję rotawirusową, tym bardziej jeśli w przeszłości jako dzieci byli już zarażeni, a co za tym idzie ich organizm już raz przeszedł przez coś podobnego. Dzięki temu w wielu przypadkach rotawirusy u dorosłych nie wywołują nawet żadnych poważnych objawów, przez co niekiedy możemy być nawet nieświadomi, że jakieś drobnoustroje dostały się do naszego organizmu.

Warto jednak wiedzieć, że typ B rotawirusa, który z reguły atakuje właśnie dorosłych, nie bez powodu bywa nazywany „gorączką dorosłych”. Z kolei rotawirusem typu A możemy zarazić się przez całe życie. Objawy rotawirusa u dorosłych są prawie takie same jak u dzieci. Mamy więc do czynienia z podwyższoną temperaturą ciała, pojawiają się wymioty oraz biegunka. Inne objawy to brak apetytu oraz brak łaknienia. Leczenie polega na tym samym: trzeba się dobrze nawadniać, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Rotawirusy u dorosłych nie różnią się wcale od tych, z którymi zmagają się dzieci – najważniejsze to zachować spokój i podjąć odpowiednie kroki, dzięki czemu unikniemy nie tylko wizyty w szpitalu, lecz również jakichś poważniejszych skutków infekcji.