Rotawirusy: leczenie, objawy, szczepionka. Jak przygotować się do walki z rotawirusami?

Walka z różnego rodzaju drobnoustrojami nie jest łatwym zadaniem. Na całe szczęście do wielu różnych infekcji czy chorób możemy się dobrze przygotować. Dotyczy to także rodziców, którzy odkąd tylko dziecko przyjdzie na świat muszą stawiać czoła dolegliwościom swojej pociechy. Wśród nich mamy także infekcje rotawirusowe powodujące ostre biegunki.

Powodują je czynniki zakaźne zwane rotawirusami ze względu na swój okrągły kształt. Rotawirusy mogą być bardzo niebezpieczne dla małych dzieci i niemowląt, jako że w szybki sposób mogą prowadzić do odwodnienia. To z kolei może zagrażać nawet życiu dziecka. Dlaczego jednak rotawirusy są tak bardzo niebezpieczne dla małych dzieci? Odwodnienie w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić do zgonu, dlatego też należy robić wszystko, aby do tego nie dopuścić.

Do najczęstszych objaw zarażenia rotawirusami należą przede wszystkim wspomniana biegunka oraz wymioty. Dziecko z reguły jest także dużo mniej energiczne, nie ma apatytu, a często pojawia się też gorączka (nawet do 40 stopni Celsjuszy). Sam przebieg infekcji zależy oczywiście od wielu czynników – w tym od wieku dziecka czy serotypu rotawirusa – lecz szczególnie w przypadku mniejszych dzieci rotawirusy mogą być bardzo nieprzewidywalne.

Co robić kiedy atakują rotawirusy? Leczenie rotawirusów w domu

Każdy rodzic powinien dobrze wiedzieć, w jaki sposób przeciwdziałać drobnoustrojom.

Co więc powinniśmy zrobić, kiedy zaatakują rotawirusy? Leczenie polega głównie na odpowiednim nawadnianiu dziecka. Może się oczywiście zdarzyć tak, że cała infekcja będzie miała dość łagodny charakter – bardzo często jest tak w przypadku dzieci zaszczepionych przeciwko rotawirusom. Sama szczepionka nie gwarantuje ochrony przed drobnoustrojami, co oznacza, że szczepione dziecko cały czas może się rotawirusami zarazić, lecz za sprawą szczepienia infekcja nie będzie tak groźna. Jak się bowiem okazuje, około 80 procent dzieci szczepionych nie trafia potem do szpitala w przypadku zarażenia rotawirusem.

Szczepionka, którą podaje się w ramach 2-3 dawek w odstępach co najmniej czterech tygodni, nie jest obowiązkowa, lecz mimo to warto zapłacić kilkaset złotych i dać dziecku dodatkową ochronę przed rotawirusami. Trzeba przy tym pamiętać, że szczepienie można rozpocząć do 24. tygodnia życia dziecka – po tym okresie nie jest to już wskazane. Ze względu na odstępy między dawkami można oczywiście ostatnią dawkę podać już po 24.

tygodniu życia.