Rotawirusy – jak leczyć. Najpopularniejsze sposoby na walkę z rotawirusami

Wiele dzieci od najmłodszych lat zmaga się z różnego rodzaju chorobami i infekcjami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wśród nich jest także infekcja rotawirusowa, którą wywołują właśnie rotawirusy. Jak leczyć tę chorobę i jak wygląda jej przebieg – o tym powinien wiedzieć każdy rodzic, tym bardziej, że rotawirusy są niezwykle rozpowszechnione wśród dzieci. W zasadzie każde dziecko do 5. roku życia miało przynajmniej styczność z rotawirusem. Jest to wirus o tyle groźny, że w niektórych przypadkach infekcja może mieć bardzo niebezpieczny i nieprzewidywalny charakter. Głównie z tego powodu powinniśmy wiedzieć, jak zareagować w razie zarażenia rotawirusami. Ale w jaki sposób rotawirusy mogą w ogóle dostać się do organizmu dziecka? Przede wszystkim poprzez kontakt z chorą osobą – to dlatego wystarczy jedno zarażone dziecko w żłobu czy przedszkolu, aby nagle cała grupa dzieci zaraziła się rotawirusami. Dodatkowo, przenoszą się one także drogą pokarmową czy kropelkową. Ważne jest więc, aby odizolować chorego od innych w momencie kiedy mamy pewność, że zmaga się on z rotawirusami.

Możemy to poznać poprzez takie objawy jak gorączka, wymioty czy biegunka, które towarzyszą w zasadzie każdej infekcji rotawirusowej.

Leczenie rotawirusów – o czym powinno się pamiętać?

W momencie, kiedy rzeczywiście dojdzie do zarażenia rotawirusami, ważna jest szybka i odpowiednia reakcja. Dobrym pomysłem jest oczywiście konsultacja z lekarzem – w przypadku chorego dziecka z pediatrą – który pomoże nam przejść przez kolejne etapy choroby. Dziecko początkowo ma przede wszystkim gorączkę, a dopiero potem pojawiają się wymioty oraz biegunka. Przez to nasza pociecha może bardzo szybko stracić wiele płynów i może dojść do bardzo niebezpiecznego (szczególnie dla małych dzieci oraz niemowląt) odwodnienia. Leczenie rotawirusa polega więc przede wszystkim na nawadnianiu dziecka i uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Niekiedy może być to całkiem trudne zadanie, natomiast jeśli dziecko odmawia picia to postarajmy się, aby piło mniejsze ilości, lecz nieco częściej. A co z dietą? Wskazane są lekkostrawne posiłki. Jeśli dziecko jest karmione naturalnie, dobrym pomysłem jest częstsze przystawianie go do piersi. Sporym ułatwieniem przy infekcji rotawirusowej będzie uprzednie zaszczepienie dziecka przeciwko rotawirusom, co nie ochroni dziecka przed drobnoustrojami, lecz wpłynie na samą infekcję, która powinna wtedy mieć nieco bardziej łagodny przebieg.

Dzięki temu będzie nam – ale też przede wszystkim dziecku – nieco łatwiej.