Rotawirusy u dzieci – w jaki sposób poradzić sobie z rotawirusami? Leczenie rotawirusów

W ostatnich latach coraz głośniej jest o szczepieniach i o tym, czy powinno się je robić, lecz lekarze i specjaliście nie mają żadnych wątpliwości – warto. Tak jest w przypadku szczepień na rotawirusy, które co prawda nie są obowiązkowe, a co za tym idzie odpłatne, ale nawet mimo tego dobrze jest o nich pomyśleć. Same rotawirusy to dla wielu rodziców prawdziwy koszmar – rotawirusy u dzieci to jedna z najczęstszych przyczyn ostrej biegunki. Infekcje rotawirusowe mogą być tymczasem bardzo groźne, w szczególności dla niemowląt. To bowiem właśnie dzieci do szóstego miesiąca życia najciężej przechodzą przez chorobę wywołaną obecnością rotawirusów. Spowodowane jest to tym, że małe dzieci znacznie szybciej mogą się odwodnić, a to właśnie utrata płynów oraz elektrolitów (poprzez częste wymioty i biegunkę) jest niezwykle dla dziecka niebezpieczna. Głównie z tego powodu przy infekcji rotawirusowej, szczególnie u małych dzieci, liczy się szybka reakcja rodziców, którzy powinni nie tylko odpowiednio wcześnie wykryć zakażenia rotawirusem, ale też zastosować właściwe leczenie. Nie jest to łatwe – tym bardziej w przypadku małych dzieci, które nie zawsze chcą z nami „współpracować” – lecz bez przedsięwzięcia odpowiednich kroków nasza pociecha może wylądować w szpitalu.

Jak leczyć rotawirusy u dzieci? Oto kilka najważniejszych zasad: 1. Zdecyduj się na szczepienie. Nie jest obowiązkowe, a więc trzeba zapłacić, lecz szczepionka na rotawirusa jest bardzo skuteczna, jeśli chodzi o załagodzenie objawów infekcji. Dzięki temu dziecko prawie na pewno nie trafi do szpitala. 2. Uzupełniaj płyny oraz elektrolity. To rzecz niezwykle ważna i choć dzieci czasem nie chcą tyle pić, musimy je do tego przekonać. Jeżeli więc napotkamy jakiekolwiek trudności to spróbujmy podawać dziecku płyny w małych ilościach, ale nieco częściej niż zwykle.

Wykorzystać możemy oczywiście wodę albo lekko zaparzoną herbatę – ważne, aby płyny były chłodne lub po prostu zimne, gdyż ciepłe mogą wywołać odruch wymiotny. Elektrolity z kolei możemy zakupić w aptece. 3. W razie problemów skonsultuj się z lekarzem. Pediatra z pewnością pomoże nam lepiej poradzić sobie z rotawirusami. Dobrze jest udać się na konsultację już na początku infekcji, a potem cały czas trzymać rękę na pulsie. 4. Pamiętaj o zasadach higieny! Rotawirusy są bardzo zaraźliwe i bardzo łatwo się przenoszą, dlatego też koniecznie należy pamiętać m.

in. o myciu rąk, aby nie roznosić zarazków.