Rotawirus – tylko biegunka. Jakie są objawy zarażenia rotawirusami?

Ostra biegunka, wymioty czy wysoka temperatura ciała – te objawy towarzyszą wielu różnym chorobom, lecz najczęściej wywołują je chyba rotawirusy. Te drobnoustroje mogą w łatwy sposób przedostać się do organizmu i poprzez atak na nabłonek kosmków jelitowych wywołać stan zapalny żołądka oraz jelit. W grupie szczególnego zagrożenia zarażaniem się rotawirusem znajdują się nie tylko dzieci (w tym także niemowlęta, które zwykle najgorzej znoszą infekcje rotawirusowe), ale także dorośli. Z tego też powodu warto wiedzieć nieco więcej na temat rotawirusów, aby w razie konieczności wiedzieć jak powinno się zareagować.

Z reguły choroba ta ma dość męczący charakter, a w przypadku najmłodszych objawy są często nieprzewidywalny. Niekiedy może się zdarzyć, że infekcja będzie miała charakter bezobjawowy – jest to jak najbardziej w możliwe, kiedy zaatakuje nas rotawirus. Tylko biegunka jako objaw to sytuacja także występująca, choć zdecydowanie częściej wraz z biegunką pojawiają się także inne objawy, w tym przede wszystkim wymioty. Wszystko to może doprowadzić do niebezpiecznego w skutkach odwodnienia, które objawia się w następujący sposób:

  • suche, spierzchnięte usta,
  • senność,
  • apatyczność,
  • gęsta ślina,
  • utrata elastyczności skóry,
  • rzadkie oddawanie moczu.

Z odwodnieniem należy walczyć poprzez właściwe uzupełnianie płynów i elektrolitów, jakie organizm traci wraz z intensywnymi wymiotami oraz ostrą, wodnistą biegunką. W skrajnych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest leczenie w szpitalu, gdzie choremu podaje się dożylne wlewy kroplowe.

Czy warto wykonać szczepienie przeciwko rotawirusom?

Przed szpitalem podczas infekcji rotawirusowej ochroni szczepienie – dzieje się tak w większości przypadków, jako że zdecydowana większość szczepionych dzieci jest leczona w domu i nie wymaga hospitalizacji. Szczepionka sprawia bowiem, że organizm jest nieco bardziej odporny na rotawirusy, a co za tym idzie infekcja ma stosunkowo łagodny charakter.

Głównie z tego powodu warto wykonać szczepienie na rotawirusy, nawet jeżeli jest ono odpłatne. Samo szczepienie dziecko przyjmuje doustnie w formie 2-3 dawek, które należy oddzielić co najmniej czterema tygodniami odstępu. Zaleca się podanie pierwszej dawki przed 12. tygodniem życia.

Dodatkowo, nie powinno rozpoczynać się szczepień po 24. tygodniu życia niemowlaka. Szczepionki na rotawirusy są z reguły dobrze przyjmowane przez dzieci, choć mogą pojawić się takie powikłania jak wymioty, biegunka czy podwyższona temperatura ciała.