Rotawirusy: leczenie u dzieci – najlepsze sposoby na rotawirusy

Infekcje rotawirusowe najczęściej dotykają dzieci. Choć w szczególnych grupach ryzyka zarażenia znajdują się także osoby starsze czy osoby z deficytami układu odpornościowego to rotawirusy z reguły atakują przede wszystkim dzieci, w tym także niemowlęta. To właśnie w przypadku najmłodszych infekcja może mieć bardzo nieprzewidywalny i jednocześnie niebezpieczny przebieg. Same rotawirusy atakują organizm poprzez uszkadzanie nabłonka kosmków jelitowych. Efekt? Stan zapalny jelit oraz żołądka.

To z kolei powoduje takie objawy jak wymioty czy przede wszystkim biegunka, a pokłosiem tego może okazać się poważne w skutkach odwodnienie. Niestety w krajach, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej nie jest na wysokim poziomie, rotawirusy często są powodem śmierci, kiedy dochodzi właśnie do poważnego odwodnienia organizmu dziecka. Najbardziej narażone są w tym przypadku niemowlęta oraz małe dzieci, gdyż mogą one w mgnieniu oka stracić bardzo dużo płynów oraz elektrolitów. Na całe szczęście przy odpowiedniej reakcji, można pokonać rotawirusy. Leczenie u dzieci nie jest prostą sprawą i niekiedy konieczna jest hospitalizacja, choć w większości przypadków udaje się jej uniknąć – dotyczy to głównie szczepionych dzieci.

Jak przebiega infekcja rotawirusowa u dzieci? Objawy, leczenie, szczepionka

Dziecko może zarazić się rotawirusami na wiele różnych sposobów. Wirusy przenoszą się bowiem drogą kropelkową oraz pokarmową. Dodatkowo, jako że są bardzo zaraźliwe, mogą dostać się do organizmu także poprzez kontakt z osobą chorą lub zanieczyszczonymi przedmiotami bądź powierzchniami. Początkowo infekcja przebiega bezobjawowo i dopiero po jakimś czasie pojawia się wysoka gorączka, a następnie także wymioty oraz biegunka. Dodatkowo, dziecko jest słabe, nie ma apetytu oraz energii.

Rotawirusy bywają niezwykle męczące, zarówno dla pociechy, jak i dla samych rodziców. Leczenie to przede wszystkim nawadnianie dziecka – uzupełnianie płynów oraz elektrolitów. W niektórych przypadkach domowe sposoby mogą nie być w stu procentach satysfakcjonujące, dlatego też konieczna może okazać się hospitalizacja, gdzie dziecko otrzyma tzw. kroplówkę (dożylny wlew kroplowy). Dużym ułatwieniem będzie zaszczepienie dziecka zawczasu, gdyż szczepionka przeciw rotawirusom odpowiednio przygotowuje organizm dziecka do walki z drobnoustrojami, dzięki czemu przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy.

Co więcej, u większości zaszczepionych dzieci nie ma potrzeby hospitalizacji podczas infekcji rotawirusowej.