Rotawirusy – zarażanie, objawy, leczenie. Co powinieneś wiedzieć o rotawirusach?

Rotawirusy to dziś jedna z najczęstszych przyczyn ostrej infekcyjnej biegunki u dzieci i nie tylko. Może być ona szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci oraz niemowlaków, które najgorzej znoszą rotawirusy. Ale te mogą atakować także dorosłych, dlatego też każdy powinien wiedzieć choćby te najbardziej podstawowe informacje związane z rotawirusami. Oto przegląd najważniejszych informacji na temat rotawirusów.

Czym są rotawirusy?

Czynniki zakaźne, które są bardzo zaraźliwe, a po przedostaniu się do organizmu uszkadzają nabłonek kosmków jelitowych – tym właśnie są rotawirusy. Zarażenie się nimi z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych, zarówno dla samego dziecka, jak i dla rodziców. Rotawirusy mogą też atakować dorosłych, w tym w szczególności osoby starsze lub z obniżoną odpornością. Często taka infekcja u dorosłych ma charakter bezobjawowy, lecz zdarzają się przypadki, kiedy występuje w postaci tak zwanej. gorączki dorosłych.

Jak można zarazić się rotawirusem?

Istnieje kilka dróg przenoszenia się rotawirusów.

Droga pokarmowa czy kropelkowa, ale też zwykły kontakt z chorą osobą i dotyk zanieczyszczonych przedmiotów czy powierzchni. Infekcja rotawirusowa to tak zwana choroba brudnych rąk i często wystarczy jedno zarażone dziecko w żłobku czy przedszkolu, aby rotawirusy szybko się rozprzestrzeniły.

Ile trwa infekcja rotawirusowa?

Zwykle trwa od czterech do dziesięciu dni, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, choć niekiedy zdarza się, że ten czas wydłuża się nawet do kilku tygodniu. Z kolei okres wydalania wirusa trwa od ośmiu do 30 lub więcej dni.

Jakie są objawy rotawirusa?

Te najczęstsze to przede wszystkim gorączka (pierwszy objaw), wymioty oraz biegunka, ale też brak apetytu, utrata łaknienia i wreszcie odwodnienie, które jest efektem obfitej utraty płynów i elektrolitów.

Jakie są objawy odwodnienia?

To właśnie odwodnienie powoduje, że infekcja rotawirusowa jest tak niebezpieczna dla dzieci. Kiedy poznamy, że chory jest odwodniony? Gdy pojawią się takie objawy jak spierzchnięte, suche usta, płacz bez łez, zapadnięte ciemiączko czy utrata elastyczności skóry. Chory staje się też coraz słabszy, jest senny i apatyczny. W przypadku odwodnienia konieczna jest hospitalizacja.

Czy warto wykonać szczepienie na rotawirusy?

Samo szczepienie jest odpłatne, lecz warto je wykonać, gdyż może złagodzić objawy infekcji rotawirusowej i uchronić chorego przed poważnym odwodnieniem, a więc również przed wizytą w szpitali.