Rotawirusy i pneumokoki – dlaczego warto się na nie szczepić

W ostatnim czasie do kalendarza obowiązkowych szczepień weszło szczepienie przeciwko pneumokokom. Coraz więcej rodziców decyduje się także, aby zaszczepić swoje dzieci przeciwko rotawirusom. Jak się bowiem okazuje, rotawirusy i pneumokoki to groźne dla dzieci patogeny, przed którymi warto zapewnić dziecku dodatkową ochronę właśnie w postaci szczepionki. Zanim jednak udamy się do lekarza, warto jest dowiedzieć się nieco więcej na temat wspomnianych patogenów i wiedzieć, czym się charakteryzują, w jaki sposób zarażają oraz jakie niosą za sobą zagrożenia.

Dlaczego pneumokoki są tak groźne?

Pneumokoki to inaczej dwoinki zapalenia płuc – bakterie te z reguły wywołują zakażenia różnego rodzaju, w tym zakażenia układu oddechowego. Są też przyczyną zapalenia płuc. W najgorszym razie mogą prowadzić to tak zwanej inwazyjnej choroby pneumokokowej, która jest niezwykle groźna dla dzieci, jako że często wiąże się ona nie tylko z zapalaniem opon mózgowo-rdzeniowych, lecz również sepsą. Zarazić się tymi bakteriami można przede wszystkim poprzez drogę kropelkową.

Do objawów, które mogą wskazywać na zakażenie pneumokokami należą przede wszystkim:

  • silne zapalanie ucha,
  • wysoka gorączka,
  • spadek apetytu,
  • dreszcze,
  • duszności,
  • kaszel,
  • pulsujące ciemiączko,
  • sztywniejący kark.

Niezwykle ważna jest szybka i odpowiednia reakcja lekarska, bez której szybko może pojawić się niewydolność wielonarzędowa, a to z kolei może mieć niezwykle poważne skutki dla zdrowia czy nawet życia chorego. Samo szczepienie występuje w dwóch postaciach i obie podawane są drogą domięśniową.

Dlaczego rotawirusy są tak groźne?

Rotawirusy to czynniki zakaźne, które wywołują stan zapalny jelit oraz żołądka. Wnikają do organizmu na różne sposoby, w tym drogą kropelkową oraz pokarmową i przede wszystkim przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub zanieczyszczonymi przedmiotami i powierzchniami. Atakując nabłonek kosmków jelitowych, prowadzą do poważnych problemów, które objawiają się głównie wysoką temperaturą, wymiotami oraz biegunką. Z tego też powodu, bez właściwej reakcji, w szybki sposób może dojść do odwodnienia organizmu, co w niektórych skrajnych przypadkach może wymagać hospitalizacji oraz podania choremu dożylnych wlewów kroplowych. Aby tego uniknąć należy zaszczepić dziecko.

Szczepienia przeciw rotawirusom są odpłatne, natomiast chronią dziecko przed poważnymi objawami i w zdecydowanej większości przypadków szczepione dzieci nie wymagają wizyty w szpitalu.