Rotawirusy: kiedy szczepić, czy warto szczepić i jak wygląda szczepienie?

Szczepić czy nie szczepić – takie pytanie zadaje sobie coraz więcej rodziców, lecz odpowiedź powinna być jasna. Szczepienie przeciwko różnego rodzaju chorobom to obowiązek. Zresztą wiele szczepionek jest właśnie obowiązkowych. Nie ma co prawda wśród nich szczepionek przeciwko rotawirusom, lecz rodzic powinien dobrze się zastanowić nad wykonaniem również takiego szczepienia. Jak się bowiem okazuje, to właśnie rotawirusy są jedną z najpowszechniejszych przyczyn ostrej infekcji biegunkowej u dzieci (do 3. roku życia) oraz niemowląt. W związku z tym szczepienie przeciwko rotawirusom może okazać się niezwykle ważne.

Nie wszyscy znają jednak odpowiedzi na najważniejsze pytania: jakie są objawy infekcji rotawirusowej? Czym tak w ogóle są rotawirusy? Kiedy szczepić? Jeśli chodzi więc o objawy to są to przede wszystkim podwyższona temperatura, biegunka oraz wymioty. Wszystko to może doprowadzić do odwodnienia organizmu, w szczególności wśród małych dzieci, które najgorzej przechodzą tego typu infekcje. Z kolei same rotawirusy to czynniki zakaźne, niezwykle rozpowszechnione oraz bardzo zaraźliwe. Dostają się do organizmu i od razu zaczynają siać zniszczenie, uszkadzając nabłonek kosmków jelitowych, co prowadzi do stanu zapalnego jelit oraz żołądka.

Kiedy powinno się szczepić dziecko przeciwko rotawirusom?

Wiemy już więc, że warto jest zaszczepić dziecko na rotawirusy. Może się okazać to kluczowe w momencie, kiedy dziecko zarazi się rotawirusem – szczepienie pomaga bowiem w znacznie łagodniejszy sposób przebyć infekcję. Ale kiedy jest dobry moment, aby wykonać szczepienie? Zaleca się je rozpocząć po 24.

tygodniu życia malca. Najczęściej pierwsza dawka – a z reguły mamy 2-3 dawki – podawana jest jednak już przed 12. tygodniem życia. Same szczepionki zawierają żywe, osłabione cząstki wirusa, dlatego też niekiedy mogą wystąpić gorączka, wymioty czy biegunka. Z reguły są jednak bardzo dobrze przyjmowane. Plusem jest również fakt, że podaje się je w formie doustnej. Ważne jest pamiętać o tym, że pomiędzy kolejnymi dawkami szczepionek przeciwko rotawirusom powinno się zachować co najmniej cztery tygodnie odstępu.

Jak więc widzimy, nie jest to wcale taka skomplikowana sprawa i wydatek kilkuset złotych jest w tym wypadku jak najbardziej wskazany, tym bardziej, że mamy na uwadze zdrowie naszego dziecka. Nic dziwnego, że w ostatnich latach coraz więcej rodziców decyduje się zaszczepić dzieci przeciwko rotawirusom.