Rotawirusy – ile dawek i jak wygląda szczepienie? Czy warto zrobić szczepienie na rotawirusy?

Dzieci od najmłodszych lat narażone są na różnego rodzaju infekcje i choroby. Na całe szczęście istnieje sposób, aby ochronić je przed wieloma z nich. Ten sposób to oczywiście szczepionki. Oczywiście nie przed wszystkimi infekcjami jesteśmy w stanie ochronić dzieci – dotyczy to na przykład rotawirusów – lecz szczepienie tak czy siak warto jest wykonać, gdyż może ono dobrze przygotować organizm dziecka na ewentualne zarażanie. To właśnie gwarantuje szczepienie na rotawirusy, które nie zagwarantuje nam tego, że nasza pociecha nigdy nie będzie przechodzić infekcji rotawirusowej (choć może się tak zdarzyć), lecz po prostu przygotuje dziecko na infekcję i pozwoli na znacznie łagodniejszy przebieg choroby. Jak więc widzimy, warto jest wykonywać szczepienia – to na rotawirusy nie jest co prawda obowiązkowe, a więc trzeba za nie zapłacić, lecz jest to przecież inwestycja w zdrowie dziecka. Tym bardziej, że rotawirusy potrafią być dla małych organizmów niezwykle niebezpieczne.

Dotyczy to głównie niemowlaków, gdyż w ich przypadku może bardzo szybko dojść do odwodnienia w momencie, gdy ich organizmy zaatakują właśnie rotawirusy. Jest to efekt objawów takich jak wymioty czy biegunka, które w szybki sposób mogą doprowadzić właśnie do utraty płynów.

W jaki sposób przebiega szczepienie na rotawirusy?

Samo szczepienie przeciwko rotawirusom w zdecydowanej większości przypadków powoduje, że infekcja ma znacznie łagodniejszy charakter, a do tego nie jest tak nieprzewidywalna. Kiedy wykonać szczepienie na rotawirusy? Ile dawek przyjmuje dziecko? Odpowiedzi na te pytania powinni znać rodzice, którzy chcą zaszczepić swoją pociechę przed rotawirusami. Trzeba pamiętać przede wszystkim, że szczepień nie powinno rozpoczynać się po 24. tygodniu życia niemowlaka – należy to zrobić wcześniej. Oczywiście jeśli zaczęło się wcześniej to kolejne dawki mogą zostać podane po 24.

tygodniu. Jak się bowiem okazuje, samo szczepienie na rotawirusy składa się z 2-3 dawek. W szczepionkach znajduje się żywe, lecz osłabione cząstki wirusa. Pomiędzy dawkami (w formie doustnej) powinno zachować się odstęp przynajmniej czterech tygodni. W związku z tym, pierwszą dawkę szczepionki zaleca się podać przed 12. tygodniem życia, a ostatnią najpóźniej do 32. tygodnia życia malca.

Samo szczepienie ma na celu ochronę dziecka przed poważnymi objawami infekcji rotawirusowej, które w wielu przypadkach mogą skończyć się koniecznością hospitalizacji.