Rotawirus mimo szczepienia: czy to możliwe? Jak wygląda szczepienie na rotawirusy?

Chyba każdy rodzic wie, czym jest rotawirus – to efekt częstych zachorowań dzieci na ostrą infekcję biegunkową, którą powodują właśnie rotawirusy. Te drobnoustroje są bardzo zaraźliwe, przez co często atakują całe żłobki czy przedszkola, przenosząc się m.in. poprzez kontakt z chorą osobą. Niestety w wielu przypadkach – a szczególnie dla małych dzieci, w tym dla niemowlaków – wirusy te mogą być bardzo niebezpieczne. W związku z tym każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, co to są rotawirusy i w jaki sposób można z nimi walczyć. Jednym z rozwiązań jest wykonanie szczepienia przeciwko rotawirusom. Szczepienia na rotawirusy są w grupie szczepień zalecanych, a więc nie są obowiązkowe i co za tym idzie nie są finansowe przez państwo. Z drugiej strony, warto wykonać tego typu szczepienie, które kosztuje kilkaset złotych. Podaje się ją w dwóch lub trzech dawkach. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że do organizmu może dostać się rotawirus mimo szczepienia.

Szczepionka przeciwko rotawirusom nie powstrzyma bowiem przed zarażeniem, choć niekiedy rzeczywiście może zdarzyć się tak, że dziecko nie będzie chorowało. Celem szczepienia jest jednak przede wszystkim wzmocnienie organizmu dziecka, dzięki czemu infekcja rotawirusowa będzie miała znacznie łagodniejszy charakter i przebieg.

Szczepienie na rotawirusy – o czym warto pamiętać?

Sama szczepionka bardzo dobrze przygotowuje organizm dziecka na rotawirusy i sprawia, że infekcja wywołana tymi drobnoustrojami nie jest aż tak nieprzewidywalna i niebezpieczna, szczególnie dla małych dzieci. Jak się okazuje, zdecydowana większość zaszczepionych dzieci może być leczona w domu i nie jest konieczna wizyta w szpitalu. Rotawirusy nie atakują bowiem w tak ostry sposób, a biegunka czy wymioty nie są na tyle intensywne, dzięki czemu nieco łatwiej jest walczyć z odwodnieniem organizmu. Szczepienie składa się z dwóch, trzech dawek, a w szczepionce znajdują się żywe, choć oczywiście osłabione cząstki wirusa. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, jeśli zdecydujemy się na szczepienie przeciwko rotawirusom? Pierwszą dawkę zaleca się podać przed 12. tygodniem życia. Pomiędzy kolejnymi dawkami powinno zachować się odstęp przynajmniej czterech tygodni. Szczepionka ma formę doustną, co z pewnością jest sporym ułatwieniem. W większości przypadków szczepionki są bardzo dobrze tolerowane i tylko niekiedy mogą pojawić się takie powikłaia jak gorączka, wymioty czy biegunka.