Rotawirusy – objawy u niemowląt. Jak przebiega infekcja rotawirusowa u najmłodszych?

biorąc Duac można byś spokojnym o swoje zdrowie

Choroby czy wirusy mogą pojawić się bardzo nieoczekiwanie, dlatego też zawsze warto być na nie przygotowanym – tym bardziej, kiedy mowa o chorym dziecku. Szczególnie małe dzieci potrzebują często bardzo intensywnej opieki, gdyż same nie są w stanie poradzić sobie z różnego rodzaju drobnoustrojami czy wirusami. Rodzice w tym wypadku muszą zrobić wszystko, by dziecko jak najszybciej odzyskało pełnie zdrowia. Jednym z częstych wrogów dla dzieci czy niemowlaków są rotawirusy.

Objawy u niemowląt mogą być na tyle niebezpieczne, że konieczna jest szybka i właściwa reakcja. Nie każdy rodzic wie jednak, czym w ogóle są rotawirusy. Te czynniki zakaźne przedostają się do organizmu na wiele różnych sposobów, w tym także poprzez kontakt z osobą chorą lub z zanieczyszczonymi przedmiotami lub powierzchniami. Z tego też powodu infekcje rotawirusowe określa się mianem „choroby brudnych rąk”.

Rotawirusy wywołują stan zapalny jelit oraz żołądka, przez co prowadzą do intensywnych wymiotów oraz ostrej biegunki. Organizm często szybko traci wiele płynów, co może doprowadzić do bardzo niebezpiecznego w skutkach odwodnienia. To dlatego tak ważne jest, aby podjąć właściwe kroki i uchronić dziecko przed wizytą w szpitalu, która niestety w wielu przypadkach infekcji rotawirusowej jest koniec końców konieczna.

Rotawirusy u niemowlaków – jak sobie poradzić?

Szczególną grupą, która narażona jest na ataki rotawirusów, są niemowlaki.

Niestety w ich przypadkach infekcja rotawirusowa ma często bardzo nieprzewidywalny i dynamiczny charakter, gdyż ich organizmy mogą szybko się odwodnić. Na dodatek, leczenie polegające na uzupełnianiu płynów oraz elektrolitów, może być w tym przypadku nieco utrudnione, jako że dziecko nie potrafi jeszcze z nami współpracować, a co za tym idzie zadanie rodziców nie jest łatwe. To dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na szczepionkę przeciwko rotawirusom. Podaje się ją w formie doustnej już na samym początku życia małego – szczepienie składa się zazwyczaj z dwóch, trzech dawek, a pierwszą dawkę zaleca się podać przed 12.

tygodniem życia niemowlęcia. Szczepionki na rotawirusy, które zawierają żywe, osłabione cząstki wirusa, nie uchronią dziecka przed rotawirusami w tym sensie, że nie zagwarantują tego, że dziecko nigdy nie zarazi się rotawirusem. Zamiast tego, organizm dziecka będzie po prostu lepiej przygotowany na chorobę – większość zaszczepionych dzieci znacznie łagodniej znosi tego typu infekcje i nie wymaga hospitalizacji.