Rotawirusy – co to, jakie są objawy i jak przebiega infekcja?

Nie każdy rodzic wie, czym są rotawirusy, a przecież bardzo często możemy spotkać się z tą właśnie nazwą. Warto więc wiedzieć, dlaczego rotawirusy mogą być dla naszych dzieci tak niebezpieczne i w jaki sposób się przed nimi bronić. Dzięki temu każdy rodzic będzie odpowiednio przygotowany na ewentualną infekcję.

Aby to zrobić, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań odnośnie tego, czym są rotawirusy: co to w ogóle jest, jak przebiega choroba, w jaki sposób można się zarazić oraz jakie są objawy i jak to się leczy. Same rotawirusy to po prostu drobnoustroje, które atakują nabłonek kosmków jelitowych po przedostaniu się do organizmu, wywołując tym samym stan zapalny jelit oraz żołądka. Warto wiedzieć, że rotawirusy są bardzo zaraźliwe i w zasadzie każde dziecko przynajmniej raz ma z nimi styczność do piątego roku życia.

Przenoszą się głównie drogą pokarmową i kropelkową, jak i przez kontakt – z chorym czy z zanieczyszczonymi przedmiotami. Często infekcje rotawirusowe nazywa się „chorobą brudnych rąk” z tego właśnie powodu – bardzo łatwo może dojść do zarażenia w przedszkolu, tym bardziej jeśli dzieci zapomną o odpowiednich zasadach higieny, a w ich przypadku niestety to może się zdarzać dość regularnie. Głównie z tego powodu tak ważne jest wpajać dzieciom chociażby mycie rąk po każdym skorzystaniu z toalety.

Objawy infekcji rotawirusowej: jak rozpoznać odwodnienie?

Jedną z pierwszych oznak, że dziecko mogło zarazić się rotawirusem, jest wysoka gorączka, po której następują wymioty oraz biegunka. Niestety w wielu przypadkach – jeśli dziecko nie było zaszczepione – infekcja może mieć bardzo nieprzewidywalny przebieg. Intensywna utrata płynów często prowadzi do bardzo niebezpiecznego odwodnienia.

Aby tego uniknąć należy w odpowiedni sposób nawadniać chorego, uzupełniając płyny i elektrolity. Ale co zrobić w momencie, gdy dojdzie do odwodnienia? Najpierw trzeba mieć pewność, że organizm rzeczywiście jest odwodniony, a wskazywać na to będą:

  • spierzchnięte,
  • suche usta,
  • gęsta ślina,
  • mlaskanie,
  • zapadnięte ciemiączko,
  • płacz bez łez,
  • senność,
  • utrata elastyczności skóry.

Wszystko to wskazuje, że organizm dziecka jest odwodniony i należy podjąć szybką reakcję.

Najczęściej kończy się to wizytą w szpitalu, gdzie zastosowana może zostać kroplówka. Głównie dlatego dobrym pomysłem jest szczepionka przeciw rotawirusom, gdyż dzięki niej znacznie maleje ryzyko odwodnienia podczas infekcji rotawirusowej, a co za tym idzie przebieg takiej infekcji jest dużo łagodniejszy i łatwiejszy do opanowania.